Dark Light
Gece Görüş Dürbünü

Gece Görüş Dürbünü Yorum Yapın

Gece görüş dürbünü farklı özellikler ile sunulan ekipmanlarımız arasındadır. Yüksek teknoloji kullanılarak hazırlanan ürünlerimizin her biri karanlık ortamda en yüksek veriyi sağlamak için hazırlanmıştır. Bu doğrultuda gece görüş dürbünü ile gözlem yapabilir ya da askeri sebepler için kullanım sağlayabilirsiniz. Gece görüş dürbünü aynı zamanda gece görüş sistemleri olarak da bilinmektedir.

Gece Görüş Dürbünü Özellikleri Nelerdir?

Gece görüş dürbününün özellikleri çok yönlü olması ile dikkat çeker. Gece görüş dürbünlerinin özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Çözünürlük değerleri değişiklik gösterir. Çoğunlukla 160 x 120 ya da 320 x 240 olabilmektedir. 640 x 512 değere sahip gece görüş dürbünleri de vardır.
  • İmaj sensörleri kullanılır.
  • FPA çeşitleri geniştir.
  • Optik kameralara göre görüş çözünürlüğü daha düşük olabilmektedir.
  • Çözünürlük fiyatı etkileyen önemli kriterler arasında bulunur.
  • Gece görüş dürbünü ve gece görüş kameraları bulunur.

Gece Görüş Dürbünü Nasıl Kullanılır?

Gece görüş dürbününün kullanımı oldukça basittir. Satın alınan dürbünün yakınlaştırma – uzaklaştırma (zoom) özelliği var ise tek yön yeterlidir. Perspektif genişliği açısından iki ucu da kullanılabilen gece görüş dürbünleri de vardır. Bazı dürbün modelleri ise çift değil tek göz ile kullanıma uygundur. Satın alınan dürbün modeline bağlı olarak gece görüş dürbünü ya da gündüz dürbünü olarak kullanım yapılması da mümkündür. Yüksek kalite ile sunduğumuz tüm dürbünlerimizden istediğiniz verimi kolaylıkla alabilirsiniz.

Gece Görüş Dürbünü Ne için Kullanılır?

Gece görüş dürbünü kullanım amacı farklı olabilmektedir. Avlanmak, gözlem yapmak ve film çekmek için kullanılan özel gece görüş dürbünleri de bulunmaktadır. Tüm dürbün çeşitleri farklı alanlarda kullanılabilecekleri gibi benzer alanlarda da kullanılabilmektedir. Örneğin geliştirilmiş bir dürbün hem av için hem de gözlem yapmak için tercih edilebilir. Askeri nedenlerden dolayı da sık sık tercih edilen gece görüş dürbünleri aynı zamanda film setlerinde de sık sık kullanılmaktadır. Gece görüş dürbünü kullanım nedeni spesifik amaçlar için de olabilir.

Gece Görüş Dürbünü Çalışma Prensipleri Nelerdir?

Gece görüş dürbünü çalışma prensipleri iki kategoride incelenir. Bu kategorilerden biri termal görüntüleme diğeri ise görüntü geliştirmedir. İki unsurun da özellikleri ve dürbüne etki ediş biçimleri farklıdır. Gece görüş dürbünü prensipleri şu şekilde açıklanabilir:

  • Termal Görüntüleme: Gece görüş dürbününün ısıyı sağlayan özelliğidir. Isıya duyarlı şekilde görüntü vermeyi sağlayan ana özellik termal görüntülemedir. Termal görüntüleme özelliği bulunan gece görüş dürbünleri, canlılar tarafından salınan ısıyı kullanarak çalışır. Isı yayan canlıları sadece şekil olarak gösterir ve şeklin bir anlama dönüşmesine çoğunlukla izin vermezler. Örneğin bir hayvan ile insan termal görüntüleme de daire şeklinde yansıtılabilir.
  • Görüntü Geliştirme: Gece görüş dürbünün prensipleri arasında bulunur. Gece görüşünü sağlayan ana etkendir. Görüntü geliştirme prensibi, var olan ışığı toplayıp insan gözüne yansıtan ve bunu dürbün ile yapan mekanizmadır. Gece görüş dürbünleri hiç ışık olmayan alanda görüntü geliştirme özelliğini kullanamaz. Ancak bu durum kızılötesi yansıtma özelliği olan gece görüş dürbünü için geçerli değildir.

Gece görüş dürbünü özellikleri bu iki prensibe dayanarak belirlenir. Sizlere sunduğumuz tüm gece görüş dürbünleri kapsamlı özellikler ile hazırlanmışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir